logo 1x facebook_sm

Якийсь математик сказав, що насолода не у відкритті істини, але в шуканні її. Л.М.Толстой.

Розробка виховних заходів “ Ввічливість на кожний день”

Заняття 1. Чи вміємо ми вітатись?

Ведучий. Здрастуйте! Сьогодні ми з вами розпочинаємо цикл етикет – тренінгів “Поговоримо про вихованість”. А що по – вашому вихованість, і що таке етикет? (Учні відповідають).
Учень 1. (зачитує з тлумачного словника) Етикет – установлені норми поведінки і правила ввічливості в якому-небудь товаристві.
Кеша. Ну і навіщо все це мені ? Все це видумки, мура! Ножики, виделочки, реверансики. Якщо я сів за стіл, я повинен наїстись! А в якій руці тримати виделку – все рівно. І взагалі моя поведінка – моя особиста справа!
Ведучий. Що ж ми можемо відповісти на дану заяву? (Відповіді учнів).

Ведучий. Навчити бути вихованою і ввічливою людиною неможливо. Це може зробити тільки кожен з вас сам. Можна сто разів прочитати книжку з етикету, прослухати безліч бесід, але так і залишитись неуком і невігласом. Великий Демокріт відзначав “Хорошими людьми стають не стільки від природи, скільки від тривалих вправ”. Варто згадати, що сам Демокрит набув нечуваної слави як оратор, хоча з дитинства мав дефект дикції. Але прагнення до слави красномовця було таким сильним, що він вечорами виходив на берег моря, набирав у рот морських камінців і годинами вчився говорити правильно.
Для того, щоб змінити і поліпшити власну поведінку, знадобиться велика сміливість. Спочатку буде дуже важко. Але ж “хорошими людьми стають не від природи, а від тривалих вправ”. Тож почнемо. І для початку навчимось вітатись. Отже, здрастуйте! І що ж ми чуємо у відповідь?

Учні. Добрий день! Привіт! Салют! Хау ду ю ду! Салам Алейкум!
Учень. Здравствуйте!
Поклонившись, мы друг другу сказали,
Хотя были совсем незнакомы.
Здравствуйте!
Что особого тем мы друг другу сказали?
Просто « здравствуйте», больше ведь мы ничего не сказали.
Отчего же на капельку солнца прибавилось в мире?
Отчего же на капельку счастья прибавилось в мире?
Отчего же на капельку радостней сделалась жизнь?
Учень. А що б ви сказали, якби привітання було таким: “Чи їли ви сьогодні?”, або “Чи здорова ваша худоба?” Саме такими привітаннями обмінювались жителі Стародавнього Китаю, Монголії, Єгипту. “Я тебе бачу” кажуть при зустрічі зулуси, а деякі інші жителі Африки винайшли привітання на всі випадки життя: акуше – тому, хто працює, акуаре – тому, хто втомився, акурин – подорожньому, аквалейо – чужинцю. І спутати не можна. Рухи, жести, якими обмінювались при привітанні ще різноманітніші. Одні кланялись у пояс, інші падали на коліна і ударялись об землю (били чолом), треті підносили руку до лоба і до серця, четверті дотикались носами, п’яті показували язик. Офіцери королівських гвардій дзвінко цокали каблуками і стрімко нагинали голову до грудей. Дами присідали в глибокому реверансі. Мушкетери, схилившись, махали своїми шляпами. Лицарі піднімали забрала тяжких шоломів і знімали бойові печатки. Не вітатись із знайомими – вкрай неввічливо. Гірше тільки - не відповідати на привітання. Раніше за це могли навіть визвати на дуель.
Кеша. Та з цими здоровканнями одні неприємності! Я на вулиці тільки й кручу головою, щоб не пропустити знайомого. І мені ще й говорять: “До чого ж ти, Кешо, некультурний”.
Ведучий. Давайте допоможемо Кеші розібратись у чому тут справа. Під час наших тренінгів за вірні відповіді ми будемо давати ... ( кружечки, цукерки, значки, або щось інше). Хто набере найбільшу кількість, тому буде присвоєний титул “ Самий вихований учень класу”. То в чому ж річ, Кешо?
Кеша. ( вибігає, руки в кишенях, на очах кепка, по дорозі щось підкидає ногами) Дрась! (побіг далі)

Після обговорення зачитуються правила.
1. Незалежно від того який у тебе настрій вітайся привітно.
2. Зустрівши знайомого, злегка чемно вклонися і привітайся словами.

Учень. Якось спадкоємець англійського престолу принц Чарльз сказав, що, зустрівши американців, він ні в якому разі не подасть їм руки. Особливо це стосується техасів. Це було сказано не тому, що він невихована людина чи ненавидить американців. Просто принц упав з коня і зламав плече. А американці відомі тим, що занадто енергійно смикають руку під час потиску. А техасці такі життєлюбні хлопці, що і здорову руку можуть висмикнути у знайомого. Не варто плутати руку з силоміром, тому правило слідуючи: рукостискання має бути коротким і в міру енергійним. Рука повинна бути суха і чиста.
Ведучий. А тепер запитання. Хто першим повинен простягнути руку: старший чи молодший, чоловік чи жінка, підлеглий чи керівник? (Першим простягає руку старший, керівник, жінка. Вітаються ж навпаки). Чи потрібно зняти печатку перед тим як потиснути руку? Як представлятись, коли ви знайомитесь?
Учень. Першим завжди називає себе чоловік (якщо представляється жінці). Молодший за віком чоловік представляється літньому. Коли вас представляють людині, знайомство з якою вам не до вподоби, будьте стримані. Якщо вам доводиться представляти когось, то того, кого представляєте, характеризуйте стисло, але повно. Якщо ви знайомите з кимсь свого родича, представте його першим, але всіх знайомих представляють батькам. Коли представляють чоловіка, він обов’язково встає. Жінка ж встає, якщо її знайомлять з жінкою чи чоловіком набагато її старшими, Дівчата до 18 років, знайомлячись з дорослими, встають. Якщо вам потрібно бути представленими, але немає того, хто б міг це зробити, то потрібно самому просто подати свою руку і чітко назвати своє прізвище.
Ведучий. І знову, що зроблено невірно?

Ситуація. Назустріч ідуть дві пари. При зустрічі чоловіки здороваються за руки, розмовляють, жінки стоять в стороні.

Відповідь. Спочатку здороваються жінка з жінкою, потім жінки з чоловіками, тільки потім чоловіки. Якщо чоловік іде з жінкою, він не може покинути її, щоб порозмовляти із знайомим. Якщо це необхідно, потрібно представити супутниці знайомого.

Ведучий. А тепер ще декілька запитань
1. Ти ідеш з товаришем по вулиці. Він привітався з незнайомою тобі людиною, призупинився. Чи потрібно знайомитись тобі? (Так)
2. Чи потрібно вітатись з людьми, з якими ти часто зустрічаєшся, але з ними незнайомий? (Так, з продавцем, сусідом, учителем, який викладає в сусідньому класі)
3. Чи можливо замість “здрастуйте” говорити “ привіт”? (В залежності від обставин. Так можна вітати друга, ровесника).
4. Ви ввійшли до автобусу і побачили, що біля інших дверей стоять ваші друзі. Чи потрібно з ними вітатись? (Вітатись потрібно, якщо вони тебе помітили. Не кричати, а привітатись жестом, посмішкою, поклоном).
5. Чи потрібно чоловіку, зайшовши до приміщення, знімати головний убір? (Так, єдине місце, де є виняток, магазин.)
6. Чи знімає жінка головний убір в кінотеатрі? (Так).

Заняття 2. Гість в дім – радість у дім.

Заняття 3. Ми йдемо відпочивати.

Заключне заняття.

Проводиться у вигляді конкурсу на звання “ Самого вихованого учня класу”.

Література.
1. Бушелева Б. В. Поговорим о воспитанности. Книга для учащихся.-М.:Просвещение,1988.-144с.
2. Во Вік – О’ Басс. Як набути популярності, або правдивий сучасний етикет. Тернопіль: “ Акціонерне товариство “ Тарнекс”, 1992.-128с.
3. Камычек Я. Вежливость на каждый день.( Пер. с польского) . Изд. 3-е.-М.: Знание,1988.-128с.
4. Ходаков М. Як не треба поводитися.К.: Вид. ЦК ЛКСМУ
“ Молодь” ,1978.-104с.

Для перегляду та скачування всіх виховних заходів  скористайтесь кнопкою нижче.

Поділитися

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Інші матеріали в цій категорії: « Урок "Україна - єдина країна"

Наверх